Žijeme pre hudbu, ona žije vďaka nám

Autor: Lukáš Badžgoň | 4.12.2013 o 9:59 | (upravené 6.12.2013 o 11:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  142x

Ďalší deň, ako mnohý z tisíca dní, ktoré som prežil, na ktoré sa zabúda skoro ihneď. Človek len sleduje z poza okna kvapky dažďa, ktoré sa pretekajú spolu dole sklom. Vždy, keď je nuda a nieje čo čítať alebo sa nechce, nieje čo pozerať alebo sa nechce, vtedy jediným východiskom, jediným riešením čo ma napadá, je pustiť si niečo. Album, pieseň, ktorú mám rád, ktorou zaháňame negatívne pocity a umocňujeme pozitívne, či hudbu len vnímame alebo ju tvoríme. Verím, že nielen ja, ale každý jeden človek má pre jednotlivé svoje pocity, nálady, spomienky pieseň, interpreta, žáner, ktoré robia spoločnosť, ochrancu, priateľa, radcu, niekoho na koho je spoľahnutie.

 

Cez hudbu majú vášne rozkoš zo seba samých (NIETZSCHE)...... presne túto myšlienku som sa snažil pochopiť po prvom počutí, snažil sa v nej precitnúť. V tejto turbulentnej dobe, dobe, keď sa nevieme zastaviť, kde väčšina ľudí nevníma cit, nevníma vzrušenie, len masový rýchly vzletový úspech k uspokojeniu ega, vtedy nosíme empatiu vo vreckách a zabúdame ju používať, táto myšlienka náhle stráca svoj zmysel. Vzplanutie vášne, každej jednej v nás, spájanie do jedného celku, vytvorenie spoločného predstavenia, to dokáže len hudba. Žáner je nepodstatný, ona nieje o tom aby bola škatuľkovaná ale aby bola vnímaná, vzniklo spojenie s tou osobou v nás, ktorá sa neprejavuje navonok. Vzplanutie citu pre umenie, ktorým sa prezentujeme v okamihu. Hudba je útočisko pred negatívami nášho bytia, útočisko pre pozitívne myšlienky nášho vnútra.

Univerzálnym riešením rébusu môjho pokoja je „diabolská hudba", hudba 20 - 40 rokov 20. storočia, posledný vrchol na krivke vývoja tohto umenia, jazz a blues. Najosobnejšie prenesenie sa na papier a medzi ľudí v ťažkej dobe. Samozrejme, rokmi vývoja ľudského charakteru bol takmer každý žáner označovaný ako diabolská hudba, každý, ktorý vyšiel zo zabehnutých koľají, ktorý ťažil zo zmeny. Avšak tieto časy, kedy život nebol práve najľahší, kedy zúrili dve svetové vojny, kríza, všade naokolo bola smrť, rozkvitlo niečo, čo aspoň na chvíľu nechalo zabudnúť na bytie. Emócie, ktoré táto hudba vyžaruje a poodhaľuje v každom z nás, slúži na sebapoznanie. Melancholicky hlboký, precítený hlas v sprievode s vyváženým doplnením piana, basovej gitary a jemného dotyku saxofónu aj dnes dokáže vyvolať empatiu, pokoj, vytvára vákuum, ktoré oddeľuje daný moment od celého sveta, ktoré s pohárom whisky zažívam aj ja, keď ma okolie ubíja. Hľadám tu podobné problémy, problémy, ktoré zdieľam s interpretmi a hľadám riešenia, sledujem či sa mi nejaké ponúkajú. Zrodenie génia akým bol James Booker, ktorý s pianom predvádzal priam kúzla alebo Roberta Leroya Johnsona, považovaného za zakladateľa bluesu a mnohých, mnohých ďalších, ktorí sa pričinili k jeho nesmrteľnosti a môjmu pokoju.

Sú aj ďalšie žánre, s ktorými som kto som, či už rap, rock, folk, interpreti ako Eminem, Drake, Kendrick alebo nostalgický Elán. Sú piesne, ktoré dotvárajú môj príbeh, soundtrack môjho života, viem kedy boli počuté po prvý krát, prvé názory, ktoré utvorili, ktoré sa pohrali s mojimi pocitmi. Kráľovná bielych tenisiek od Elánu, sprevádzala môj prvý vzťah, 25 to life od Eminema pomáhala pri prvom rozchode. Každá žena, ktorá ovplyvnila nejakým spôsobom môj život sa premietla v nejakej piesni, či Mucha 2, Pocity, Marvin´s room, Space bound ale aj iné, jedinečné. Pri neznesiteľnosti ľudí a sveta, pomôže B*tch don´t kill my vibe, The way I am, pri premietaní seba, Things that stop you dreaming. Áno, každý jeden z nás má tie piesne, ktoré vracajú spomienky, pozitívne, či negatívne. Ľudí, ktorých pomáhajú kresliť v pamäti pomocou melódie a slov, o tom je spojenie života s hudbou.

Dosť však bolo rečí, idem sa teraz vypnúť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?